OS: Centos 7
Vagrant umožňuje snadno testovat aplikaci v prostředí identickém s produkčním nasazením. Řeší jak instalaci OS do VM, tak jejich prosíťování a provizi. Ansible je automatizační nástroj, které úvadí stroje do stavu definovaného ve svých playbooks. Tj. nainstaluje aplikaci dle playbook. Na pracovním stroji nám Vagrant a Ansible nám umožňuje snadno celé prostředí zničit příkazem vagrant destroy a znovu postavit příkazem vagrant up. Při nasazení na produkci již Vagrant není třeba, Ansible se ale postará o uvedení produkčního prostředí do požadovaného stavu.
ansible 2.2.0.0 | http://docs.ansible.com/ansible/intro_installation.html vagrant | https://www.vagrantup.com/docs/installation/ virtualbox | https://www.virtualbox.org
Na OSX je ideální použít package manager brew. Obecně statí použít python pip na instalaci Ansible. Vagrant a virtualbox nainstalovat z repozitáře distribuce.
vagrant up nahodí zpravidla box 'centos/7' a ansible do něj nainstaluje základní konfiguraci
git clone [email protected]:nlcr/aplikace.git
cd aplikace
vagrant up
všechna uživatelská jména a hesla jsou zpravidla: vagrant
uživatelé je možné definovat v ansible/group_vars/vagrant_machine/vars
ansible-playbook site.yml -i hosts-production
Pro přístup k zašifrovaným souborům (např. ansible/group_vars/vault) očekává ansible heslo. Místo opětovného zadávání hesla, stačí vyexportovat proměnou VAULT_PASSWORD s heslem. Skript vault_pass.py heslo dodá z prostředí.
~.zshrc nebo ~/.bash_profile přidat řádek proměnou
export VAULT_PASSWORD='Tajná proměná kterou dostanu od správce produkčního prsotředí, např. od Rudolfa'