-
-
Notifications
You must be signed in to change notification settings - Fork 39
Home
Smogomierz to niekomercyjny projekt łatwego w budowie i taniego miernika zanieczyszczeń powietrza. Projekt jest w pełni otwarty i łatwy w modyfikowaniu.
Smogomierz nie wysyła Twoich danych do żadnego serwisu, jeśli nie wyrazisz na to zgody. Dane pomiarowe z Twojego miernika należą do Ciebie i to od Ciebie zależy co z nimi zrobisz i komu je udostępnisz. Jeśli tylko Ty chcesz mieć dostęp do swoich danych, to masz do tego prawo. Jeśli jednak chcesz się nimi podzielić, to w karcie Konfiguracji panelu Smogomierza masz możliwość wyboru kilku serwisów, do których możesz wysłać dane. Wśród nich znajdziesz między innymi serwis AirMonitor, ThingSpeak, czy bazę danych InfluxDB. Smogomierz posiada również wtyczkę Homebridge.
Smogomierz po pierwszym uruchomieniu tworzy własną sieć WiFi o nazwie "Smogomierz-deviceName"(np. "Smogomierz-328017"). Po podłączeniu się z nią, będziesz miał możliwość skonfigurowania połączenia WiFi z własną siecią domową. Z listy dostępnych sieci wybierz swoją własną i podaj do niej hasło. Smogomierz zapisze dane w swojej pamięci wewnętrznej i ponownie się uruchomienie. Dalszą konfigurację wykonasz już przez przeglądarkę internetową wchodząc pod adres Smogomierz-deviceName.local lub IP_Smogomierza(do sprawdzenia na routerze).
Stworzyliśmy również aplikację dla systemów Windows, macOS oraz Linux), która umożliwia w łatwy sposób wgranie oprogramowania oraz znajdowanie adresu IP Twojego miernika! Możesz ją pobrać ze strony github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz-Flashing-Tool.
-
Instrukcja przygotowania obudowy oraz podłączenia elektroniki
-
Instrukcja instalacji/aktualizacji oprogramowania z pliku .bin
-
Konfiguracja i ustawienia obsługi zewnętrznych serwisów(AirMonitor, InfluxDB itd.)
Do zbudowania własnego Smogomierza wymagana jest lutownica(wraz z cyną) oraz pistolet do kleju na gorąco, wiertarka, nóż do tapet i śrubokręt do skręcenia obudowy oraz części z poniższej listy.
Gotowe zestawy części potrzebnych do zbudowania własnego Smogomierza, dostępne są również w sklepie Botland: Zestaw DIY do budowy miernika smogu
Instrukcja instalacji oprogramowania wymaganego do kompilacji oprogramowania z repozytorium
Aplikacja do wgrywania orogramowania – Smogomierz-Flashing-Tool
Projekt Smogomierza jest rozwijany od ponad roku. Wszystko w ramach projektu Smogomierz robione jest za darmo, w ramach wolontariatu. Jeśli chcesz wesprzeć rozwój projektu, to możesz przekazać darowiznę na Stowarzyszenie Hackerspace Silesia. Najprościej można to zrobić przez specjalny formularz znajdujący się na stronie: hs-silesia.pl/smogomierz.