Aplikacija je izabrana među 5 najboljih aplikacija u Bosni i Hecegovini, te uzela je učešće na regionalnom takmičenju
- https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Izabrani-pobjednici-petog-mtel-App-takmicenja/704932
- https://aloonline.ba/vijesti/mtel-app-takmicanje-pobjednici/
- https://insajder.in/izabrani-pobjednici-petog-mtel-app-takmicenja/
- https://www.capital.ba/izabrani-pobjednici-petog-mtel-app-takmicenja/
- https://www.vesti.rs/Android/Izabrani-pobjednici-petog-M-tel-App-takmicenja-2.html
- https://mondo.ba/MobIT/Mtel-vijesti/a1113071/Pobjednici-petog-m-tel-App-takmicenja.html
sliku Bosne i Hercegovine u jednom drugom svjetlu, kakva ona sa svojim kulturnim i prirodnim bogatstvima zaista i jeste. Ovaj vodič vam je na raspolaganju dvadeset i četiri sata, tako da bez brige možete pristupiti u bilo koje vrijeme pomoću vašeg pametnog telefona ili tableta. Ovdje možete pronaći preko stotinu gradova kao i četiri stotine atrakcija koje možete posjetiti u Bosni i Hercegovini. Nakon svake posjećene atrakcije, odnosno grada, sela, ili nacionalnog parka imate mogućnost da ostavite recenziju, da ukratko opišete vaše iskustvo, da napišete čak i nešto što vam se nije svidjelo, potpuno anonimno. Nakon uspješno ostavljene recenzije, u karticu sa vašom statistikom dodaje se nekoliko myTour tokena, kao i istražena atrakcija, grad, selo, ili nacionalni park. Za one takmičarskog duha tu je i ljestvica sa petnaest najboljih iz svake kategorije uključujući i myTour tokene. Ipak, ako odlučite posjetiti neko od ovih mjesta,a ne znate kako doći do njega, ne brinite se, tu je pomoćnik koji će vas odvesti do tog mjesta, u svega nekoliko klikova.
Konkretno što setiče same funkcionalnosti aplikacije za početak imamoSplashScreenzajedno sa uvodnom animacijom planete, nakon čega imamoLoginScreensa sljedećim funkcionalnostima:Prijava (username:password), kaoiPrijava putem Google-a (Google OAuth).U slučaju pokušaja provaljivanjau korisnički nalog putem password logina, tu imamo dodatnu“brute forcezaštitukoja će nakon što korisnik, pogriješi svoju lozinku nekoliko puta prikazati grešku. Ukoliko korisnik nema nalog (myTour), i ne želi da se prijavi putem Google-a, ima opcijuRegistracije. Ovdje kao dodatnu pomoć imamojedan dialog koji nakon što korisnik ne uspije da izvrši registraciju nakon nekoliko puta izbacuje tkz. “Tips”odnosnouputeprilikom registracije. Nakonregistracije, na korisnikov e-mail šalje se poruka za potvrdu e-mail adrese, čija je potvrda neophodna za korištenje aplikacije.
Važno je istaći da korisnik prilikom registracije,sam može odabrati korisničko ime, naravno ukoliko je slobodno, dok sa prijave putemGoogle-a, tonije slučaj, te ukoliko je ime zauzeto, aplikacijasama generišenovo na osnovu korisničkog e-maila. Ukoliko korisnik pokuša da se registruje, a već se nekada prijavio putem Google-a registracija će biti onemogućena, što je također slučaj za prijavu putem Google-a ukoliko se korisnik već registrovao. Ako korisnik izgubi svoju lozinku postoji opcija zaresetovanjelozinkeputem maila, te sve što treba korisnik jeste dazahtjeva resetovanje,te link za reset će biti poslat na njegov e-mail, nakon čega može daponovo postavisvoju lozinku. Nakon uspješne prijave korisnik biva prebačen u novi tkz “Landing Activity”, čiji je osnovni elementdonji navigacijski meni uz pomoćkojeg korisnik može mijenjatifragmente odnosnoprebacivatise sa jednogelementa na drugi. Elementi navigacijskog menija su:
- Početna
- Istraži
- Ljestvica
- Profil
Pored pozdravne poruke, ovdje imamo nekoliko elemenata a to su: ● Izdvojeni gradovi ● Izdvojene atrakcije ● Izdvojena sela ● Izdvojeni nacionalni parkovi Dakle, iz baze podataka, nasumično se izdvaja po10+gradova, atrakcija, sela, zajedno sa naslovnimslikamaza gradove, kaoikratkom deskripcijom. Prilikom klika na bilo koju od ovih kartica otvara se noviactivitysa pojedinostimao tommjestu, koji uključujevelikunaslovnu sliku, nekoliko drugih slikamjesta,kratki opis,dugi opis. Poredsvega navedenog u kartici bilo kog grada možemo pronaći atrakcije u blizinitog grada, na koje klikom se otvaraactivitysa pojedinostima o tom mjestu. Ukolikose korisnik odluči da posjeti to mjesto, ili ga barem interesuje gdje se ono geografski nalazi tu su na raspolaganju dvije opcije tj.“Prikaz na mapi”, kojeprikazuje mjesto na mapi, kao i“Upute”koje postavljaju upute (directions)do tog mjesta na osnovu korisnikove lokacije. Isto ovo je slučaj i sa atrakcijama koje se nalaze u blizini nekog grada.
Ovdje korisnik ima mogućnost da po svojoj voljipretražigradove,sela, atrakcije,nacionalne parkovei slično. Nakon izvršenepretrage, ukoliko mjesta postoje, korisnik dobijamijesta koja ulaze u kriterijipretrage. Pretraga se vrši posebno za gradove, sela, nacionalne parkove kao i atrakcije. Kao rezultate pretrage korisnik dobija kartice mjesta koja zadovoljavajukriterijena koje možekliknutiipogledativiše pojedinosti o tom mjestu.Ova kartica mjesta je slična onoj kartici na početnoj, odnosno sadrži sve isto :naslovnu sliku, ime mjesta, kratku, dugu deskripciju, ostale slike tog mjesta, kao i dodatnu funkciju recenzija i ocjena.Ovdje je prikazanaprosječna ocjenatog mjesta na osnovu korisničkih recenzija. Za svako mjesto koje ima ocjenupreko 4. 5 ,dodatna myTourmedaljaće biti prikazana za ocjenu preko 4.5.Korisnik ima mogućnost da otvori ipregleda ocjene ostalih korisnikakoje suanonimne. Ukoliko korisnik se odluči daostavi recenzijutomože učiniti klikom nagumb zadodavanje recenzijenakon čega mu se otvara meniza dodavanje recenzije kao i ocjene. Ukoliko je korisnikveć dao recenzijunjegov zahtjev će biti odbijen uz istu poruku, ukoliko to nije učinio imaprostor da da numeričku ocjenu od 1 do 5, kao i svojkomentarne kraći od15 karaktera kao i duži od 240 karaktera. Nakon uspješno date recenzije korisnik dobijanekoliko myTour tokena, kao iistraženo mjestou svoju statistikushodno kojoj kategoriji pripada.
U ljestvici korisnik ima mogućnost da vidiporedak,odnosnoTOP 15 korisnika po sljedećim kriterijima: ● TOP 15 myTour Tokeni ● TOP 15 Istraženi gradovi ● TOP 15 Istražena sela ● TOP 15 Istražene atrakcije ● TOP 15 Istraženi nacionalni parkovi Pored gore navedenog korisnik može izvršitimanualnusinkronizacijuodnosno updejtovanje poretkau realnom vremenu, na taj načinšto će potezom prsta od vrha ekrana ka dnu izvršiti refrešovanje poznatije kao “swipeto refresh”
Ovdje korisnik može pogledati svoj profil, svoju statsitiku, te ažurirati isti. Pored avatara korisnika, ovdje možemo naći i puno ime korisnika, kao i korisničko ime ispod. Također imamo navigacijski meni sa komponentama:
- Korisnički podaci - ovdje korisnik može pregledatisvoje podatke, ime i prezime, korisničko ime, email, broj telefona, i korisničku grupukoju ima.
- Statistika - ovdje korisnik može pogledati svoju statistiku uključujićibroj myTour tokena, broj istraženih gradova,sela, atrakcijakao inacionalni parkova.
- Postavke - klikom na ovu komponentu korisniku se otvaraju postavke. Postavke imaju opciju brisanja korisničkog naloga, odnosno, klikom na ovu komponentu korisnički nalog, kao i svi podaci biti će u potpunosti obrisani.
- Odjava - prilikom klika korisnik biva odjavljen sa svog naloga te prebačen na Login Screen. Pored navigacijskih komponenata gore navedenih imamo i button za uređivanje profila koji pokreće novi prozor za uređivanje profila koji sadrži:
- Uređivanje korisničkog imena i prezimena - korisnik može promijeniti svoje ime i prezime
- Uređivanje korisničkog imena - korisnik nema mogućnost uređivanja ovoga jer korisničko ime je unique odnosno jedinstveno.
- Uređivanje e-maila - također korisnik nema mogućnost uređivanja.
- Promjena lozinke - korisnik može promijenit lozinku, odnosno postaviti novu lozinku.
- Verifikacija broja telefona - ukoliko nije postavljen korisnik će moći da klikne na gumb verifikuj, odnosno ukoliko jeste korisnik će imati mogućnost da ukloni broj telefona. Prilikom klika na verifikuj korisniku se otvara dialog gdje unosi svoj broj telefona, nakon čega se na taj broj šalje 6 znamenkasti kod, koji korisnik unosi u aplikaciji nakon čega je verifikacija uspješno završena. Nakon izvršene verifikacije korisnik dobija beđ (badge) na svom profilu, te postaje 100% verifikovan korisnik. Pored ovog badge-a postoje još 2 badge-a Administrator platforme (korisnička grupa Administrator 1), te Developer
platforme (korisnička grupa Administrator 2). Ove grupe isključivo se postavljaju iz firebase konzole.
Ukoliko korisnik napravi neke promjene, a odluči se izaći to će biti detektovano od strane aplikacije, odnosno korisnik će biti pitan da li želi spremiti promjene koje je napravio.
Što se tiče samog koda aplikacije potruditi ću se da budem kratak koliko je to god mogućebudući da aplikacija sadrži oko 7000 linijakoda (.java). Aplikacija je rađena u Android Studio-u (2020.3.1 patch 3) u programskom jeziku Java. Što se tiče dependencies, odnosno zavisnosti korištene su sljedeće: Zbog same sigurnosti korisnika kao i njihovih podataka za autentifikaciju odnosno samu prijavu u aplikaciju korištena je Google implementacija (Auth i Firebase). Za dobavljanje slika korištena je implementacija Jsoup (Web Scraping), odnosno dobavljenje linkova slika, te za prikaz isti korištena je implementacija Picasso. Što se tiče samih metoda i procedura korištenih unutar aplikacije, mogu reći da su sve metode i procedure custom, odnosno pisane isključivo za ovu aplikaciju. Ispod se nalazi kratko objašnjenje koda:
Sama aplikacija podijeljena je u nekoliko package-a, od kojih je glavni com.gmijo.mytour, koji sadrži nekoliko sub-package-sa koji grade sljedeću strukturu:
com.gmijo.mytour └ com.gmijo.mytour.database └ com.gmijo.mytour.dataparser └ com.gmijo.mytour.ui └ com.gmijo.mytour.ui.explore └ com.gmijo.mytour.ui.leaderboard └ com.gmijo.mytour.ui.pocetna └ com.gmijo.mytour.ui.profil
Konkretnih metoda neću se doticati budući da bi objašnjavanje svake metode moglo biti mukotrpno i za mene koji pišem a i za onoga tko čita ovo, samo ću ukratko opisati kako kod funkcioniše.
Dakle, korisnik pali aplikaciju, nakon čega ga dočekuje animacija, učitavanje, nakon čega dolazi iz splash screen, nakon kojeg korisnik biva prebačen na login, ukoliko je prijavljen. U suprotnom, ukoliko korisnik nije prijavljen, korisnik mora da izvrši registraciju ili prijavu putem googla, odnosno prijavu putem myTour naloga koji može kreirati u istoj aplikaciji. Dakle, ukoliko korisnik nema korisnički nalog i želi ga kreirati,
odlazi u registar formu koju popunjava, nakon čega šalje zahtjev za registracijom koji se procesuira. Nakon toga, ukoliko je sve uredu, odnosno korisnik je spojen na internet, vrše se provjere da li je korisničko ime postoji u bazi, te ukoliko postoji korisniku bila ispisana poruka da to korisničko ime postoji u bazi, ukoliko ne vrši se kreiranje naloga te na korisnički mail koji je korisnik unio biva posla te e poruka za potvrdu. Ukoliko je se korisnim prethodno registrovao putem Google, registracija će biti onemogućena zbog prethodne registracije, uz odgovarajuću poruku. Nakon što se izvrši registracija, vrši se pisanje podataka u cloud bazu podataka.Te se vrši kloniranje istih tih podataka u lokalnu bazu, odnosno u SQLite, kako bi se izbjeglo nepotrebno čitanje iz baze. Ipak, ukoliko se korisnik odluči da se prijavi putem Google neće morati ponavljati nikakvu formu, nego će podaci automatski biti izvučeni sa njegovog Google naloga će biti upisan direktno u bazu. U ovom slučaju korisničko ime biti će generirano na osnovu korisničkog e maila, a ukoliko se desi da to korisničko ime već postoji aplikacija će generirati novo korisničko ime. Ukoliko se desi da je korisnik zaboravi svoju lozinku, ima mogućnost da je vrati uz pomoć svog je emaila tako što će zahtijevati reset lozinke koji će biti poslat na njegov email. Nakon što se korisnik uspješno prijavi u aplikaciju, vrši se re-autentifikacija kako bi se provjerilo da li korisnik još uvijek postoji u bazi podataka. Ukoliko se desi da korisnik ne postoji, vraća ga na login a ukoliko to uspješno prođe, korisnik može nastaviti koristiti aplikaciju. U početnoj nalaze izdvojeni gradovi, izdvojene atrakcije, izdvojena sela, izdvojeni nacionalni parkovi, koji se nasumičnim odabirom iz lokalne baze podataka odabiru, nakon čega se vrši parsovanje slika na osnovu imena grada koji se kasnije prikazuju korisniku.Ukoliko se desi da korisnik klikne na bilo koji od ovih kartica, korisniku se otvara novi i activity u kojem se nalazi svi podaci u tom gradu koji su izvučeni iz lokalne baze podataka. Također, tu se nalaze i još nekoliko slika koji su parsovane i prikazane korisniku. Ovo sve prikazivanje gradova, sela, itd funkcionira na taj način što se podaci šalju u “RecyclerView” koji prikazuje sve te podatke u obliku kartica, odnosno kako sam ih ja dizajnirao. U funkciji istraži korisnik može da pretražuje lokalnu bazu podataka, korisnik čak može i odabrati koju kategoriju želi pretraživati. Ovo funkcionira na taj način što se vrši query nad lokalnom bazom podataka na osnovu ovih podataka koje je korisnik unio. Nakon što se korisniku prikažu rezultati, sve u potpunosti, isto kao i kad korisnik otvori karticu na početnoj. Međutim, postoji 1 razlika. Ta razlika je što korisnik u ovoj funkciji može da vidi recenzije drugih korisnika, odnosno da vidi prosječnu ocjenu tog mjesta. To funkcioniše način što se je s cloud bazi podataka sumiraju sve ocjene i dijele sa brojem recenzija. Ukoliko korisnik klikne da prikaže sve recenzije, izvršit će se query nad cloud bazom podataka te će svi ovi review-ovi biti ispisani. Pored toga korisnik može dati recenziju, koja se upisuje u cloud bazu podataka, nakon čega korisniku biva dodatao nekoliko myTour tokena, i naravno istraženo mjesto na osnovu onoga gdje je recenziju dao. Što se tiče ljestvice, tu nema ništa specijalno još query nad cloud bazom podataka. Ovaj query zapravo izvlači top 15 korisnika po kriterijima koji tu imaju. Što se tiče korisničkog profila, tu su prikazani korisnički podaci koji se također izvlače iz lokalne baze podataka, potom se prikazuju korisniku. Ukoliko korisnik želi da prikaže svježe podatke iz clouda bazi podataka. Može to uraditi tako
što će vrhom prsta povući odozgo prema dole i da taj način će se osvježiti podatke u lokalnoj bazi. Također ovdje imamo i statistiku o korisniku koji je također još jedan query iz lokalne baze podataka.Pored toga, korisnik može uređivati svoje podatke o profilu .Na taj način što će direktno u cloud bazu podataka biti upisani podaci uz prethodne provjere.